Minister Jacek Czaputowicz oficjalnie zainaugurował Ambasadę RP w Dakarze

Źródło fot.: www.msz.gov.pl

Szef polskiego MSZ podkreślił, że ponowne uruchomienie Ambasady RP w Dakarze w 2016 r., po ośmioletniej przerwie, stanowi wyraz ważnej współpracy między Polską a Senegalem, a także innymi państwami Afryki Zachodniej. Zaznaczył też, że proces przywracania polskiej obecności dyplomatycznej w Afryce ma szerszy wymiar. W tym kontekście przypomniał o otwarciu w 2017 r. ambasady RP w Republice Tanzanii.

Minister podziękował ponadto miejscowej Polonii za kultywowanie związków z Ojczyzną i promowanie polskiej kultury na afrykańskiej ziemi. – Jesteście Państwo ambasadorami polskości, dajecie pewne świadectwo, wnosicie na afrykańską ziemię cenne dla nas wartości – powiedział minister Jacek Czaputowicz.

W niedzielę szef polskiej dyplomacji odwiedził także sierociniec prowadzony w Dakarze przez polskie siostry zakonne, których działalność wspierana jest m.in. ze środków w ramach polskiej współpracy rozwojowej. Przy tej okazji minister Czaputowicz podkreślił, że na podstawie Wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2016-2020 Senegal znalazł się w grupie krajów priorytetowych tej współpracy.

REKLAMA

Ponadto szef polskiego MSZ udał się dzisiaj na wyspę Gorée, która od XVI do XIX wieku była największą w Afryce bazą handlu niewolnikami. Minister Czaputowicz spotkał się z władzami wyspy. W swoim wystąpieniu podkreślił, że wizyta ta daje wielką motywację do jeszcze bardziej aktywnego działania na rzecz obrony praw człowieka, które mimo postępu cywilizacyjnego są w dalszym ciągu łamane w wielu regionach świata. – Polska jest dumna, że w swojej historii nigdy nie miała przeszłości kolonialnej i nie przyczyniła się do handlu niewolnikami. Polacy przez wiele dziesięcioleci głęboko doświadczyli, czym jest obca dominacja i jak cenne jest dziedzictwo wolności – mówił szef polskiego MSZ. Zaznaczył też, że Polska, będąc krajem, który jest dla świata symbolem dążenia do wolności i solidarności, w coraz większym stopniu wspiera rozwój społeczeństw, w szczególności we wschodniej Europie i Afryce, poprzez stale rosnącą pomoc rozwojową i stypendia naukowe.

W poniedziałek minister Jacek Czaputowicz weźmie udział w Forum na Rzecz Pokoju i Bezpieczeństwa w Afryce, gdzie wystąpi jako prelegent. Ponadto spotka się ze swoim senegalskim odpowiednikiem Sidiki Kabą.

 

Źródło: MSZ/PAP

Komentarze

komentarzy

REKLAMA