Upalne lato w polityce

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów

W lipcu uwaga dziennikarzy skupiała się na obozie rządzącym oraz Jarosławie Kaczyńskim. Zdaje się, że PiS i opozycję dzieli szklany sufit, a przepaść między dwiema największymi partiami stopniowo się powiększa. PO, Nowoczesna i PSL nie mają pomysłu na siebie. Analitycy z PRESS-SERVICE Monitoring Mediów przedstawili wyniki nowego raportu „Co tam panie w polityce”.

Co przyniósł lipiec polskiej scenie politycznej? Ciąg dalszy batalii o Sąd Najwyższy. Na początku miesiąca prezydent Andrzej Duda skierował do 15 sędziów pisma zawiadamiające o ich przejściu w stan spoczynku. W tym gronie znalazła się również prezes Małgorzata Gersdorf. Przeciwko takiej decyzji protestowano w wielu miastach. Wyrazy poparcia dla prezes płynęły również z zagranicy.

O Polsce było też głośno za sprawą Komisji Europejskiej, która rozpoczęła wobec naszego państwa procedurę o naruszenie prawa Unii Europejskiej. To również za sprawą zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym.

Polityki nigdy dość

W mediach tradycyjnych w lipcu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, najwięcej informacji dotyczyło Prawa i Sprawiedliwości (52,7 tys.). Na drugim miejscu, z cztery razy słabszym wynikiem, znalazła się Platforma Obywatelska (13,8 tys.). Niewielkie zmiany w zestawieniu są widoczne dopiero przy kolejnych partiach. Nieoczekiwanie Polskie Stronnictwo Ludowe (10 tys.) wyprzedziło Nowoczesną (9,7 tys.). Za podium znalazł się też Ruch Kukiza (5,7 tys.).

 

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów

 

Ekwiwalent reklamowy dla PiS wyniósł w lipcu ponad 543 mln zł.

 

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów

 

Kaczyński, Schetyna, Lubnauer

W rankingu liczby przekazów medialnych z internetu, prasy, radia i telewizji, dotyczących liderów, także bez niespodzianek. Na szczycie utrzymało się trio z czerwca: Jarosław Kaczyński (9,8 tys.), Grzegorz Schetyna (2,7 tys.) i Katarzyna Lubnauer (1,5 tys.). Tuż za nimi znaleźli się: Paweł Kukiz (851) i Władysław Kosiniak-Kamysz (814).

REKLAMA

Kukiz wyprzedził Schetynę

W mediach społecznościowych jeszcze głośniej o politykach niż w czerwcu. Nawet gdyby zsumować liczbę wpisów o wszystkich liderach ugrupowań to i tak nie dogoniliby Jarosława Kaczyńskiego. O szefie PiS wspomniano w ponad 174 tys. wpisów. Drugim politykiem najczęściej przywoływanym przez internautów był Paweł Kukiz (27 tys.),  a dopiero potem Grzegorz Schetyna (20,3 tys.). Daleko w tyle pozostali Katarzyna Lubnauer (5,7 tys. ) i szef PSL (4,4 tys.)

 

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów

 

Pełna wersja raportu „Co tam panie w polityce”, dawniej „Scena Polityczna”

 

Źródło: PRESS-SERVICE Monitoring Mediów

Komentarze

komentarzy

REKLAMA