Polska na szczycie NATO w Brukseli

W dniach 11-12 lipca ministrowie spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i obrony narodowej Mariusz Błaszczak będą towarzyszyć prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas szczytu NATO w Brukseli.

W trakcie szczytu szefowie państw i rządów omówią stan wdrażania decyzji podjętych na szczycie w Walii i w Warszawie oraz uzgodnią dalsze kroki wzmacniające bezpieczeństwo sojuszników. Oczekuje się kontynuowania adaptacji Sojuszu do rosnących wyzwań i zagrożeń. W tym kontekście szczególnie ważne będą decyzje podejmowane w sprawie zapewnienia szybkiej reakcji Sojuszu na wypadek kryzysu.

Szefowie państw odbędą także dyskusję na temat bieżących zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego z przedstawicielami Finlandii, Szwecji oraz z przewodniczącymi Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. Podczas planowanej wspólnej sesji z Gruzją i Ukrainą szefowie państw i rządów omówią sytuację bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego i wdrażanie reform prowadzących oba państwa do zbliżenia ze strukturami NATO.

Sesja szefów państw, która odbędzie się w gronie NATO i partnerów operacyjnych misji Resolute Support, będzie kontynuacją dotychczasowej dyskusji na temat priorytetów i celów misji, a także okazją do wyrażenia poparcia dla afgańskiego procesu pokojowego. Będzie to też sposobność do podkreślenia zaangażowania Polski w misję w Afganistanie. Ponadto, minister Jacek Czaputowicz weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych z przedstawicielami Iraku, Jordanii i Tunezji, podczas którego sojusznicy omówią sytuację na Południu, w tym zagrożenia terrorystyczne ze strony Daesh.

Po formalnym zakończeniu szczytu NATO, minister Jacek Czaputowicz weźmie udział w spotkaniu Globalnej Koalicji do Walki z Daesh, podczas którego przedstawiciele 77 państw i organizacji będą rozmawiać na temat dotychczasowych osiągnięć Koalicji i dalszych działań niezbędnych do ostatecznego pokonania Daesh. Będzie to okazja do potwierdzenia zaangażowania Polski w działania Koalicji, a tym samym wyraz solidarności z sojusznikami i partnerami biorącymi udział w zwalczaniu międzynarodowego terroryzmu.

 

Źródło: MSZ/PAP

Komentarze

komentarzy

REKLAMA