Medycyna nuklearna przyszłością leczenia

Medycyna nuklearna jest jedną z dziedzin medycyny, która bezpiecznie wykorzystuje izotopy promieniotwórcze do leczenia, diagnostyki i terapii chorób. Można ją podzielić się na dwie główne gałęzie: medycynę diagnostyczną oraz medycynę leczniczą. Do badań wykorzystujących tą technologię wyróżnić można badania tradycyjne takie jak scyntygrafia kości, tarczycy czy serca, ale także zupełnie nowe jak pozytonowa tomografia emisyjna, która zazwyczaj stanowi koniec ciągu diagnostycznego w różnych chorobach, zwłaszcza nowotworowych.

Korzyści dla pacjenta?

– Medycyna nuklearna zapewnia indywidualizację postępowania z chorym oraz zaplanowanie właściwego leczenia. Jeżeli dokładnie wiemy gdzie jest choroba, jak się zachowuje, w jaki sposób zmieniła organizm pacjenta lepiej jesteśmy w stanie zaplanować leczenie chemio czy radioterapią oraz przede wszystkim sprawdzić czy to leczenie działa w danym przypadku. Jest to unikalne narzędzie które wykorzystuje się do medycyny spersonalizowanej, dla tych pacjentów którzy są bardzo ciężko chorzy i wymagają zindywidualizowanego leczenia – mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Dziuk

REKLAMA

Problemy z dostępnością

Głównym problemem medycyny nuklearnej jest jej dostępność dla pacjentów. Wysoko wyspecjalizowane ośrodki w których wykonuje się takie badania znajdują się głównie w dużych miastach. Dodatkowym problemem są jak zwykle finanse. Zbyt mała ilość zakontraktowanych świadczeń w porównaniu do potrzeb pacjentów powoduje kolejki, a tym samym zmniejszenie skuteczności działań diagnostycznych i leczniczych.


Źródło: Newsrm

Komentarze

komentarzy

REKLAMA