Czy polski rząd stworzy wielkie firmy państwowe?

FOTO. rawpixel

Orlen połączony z Lotosem to nie jedyny pomysł stworzenia championa narodowego. Może dojść do połączenia czterech koncernów energetycznych. Nie będzie wzajemnej konkurencji, rywalizacji niższymi cenami o klientów. A jakie mogą być korzyści?

– Nie wierzę w sens takich pomysłów – mówi w rozmowie Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek Rady Dialogu Społecznego. – Polskie doświadczenia pokazują, że karuzele kadrowe w firmach kontrolowanych przez rząd uniemożliwiają stworzenie dobrej strategii i jej realizację.

Czego należy się też obawiać? Przerzucania przez rząd różnych obowiązków politycznych. – Przykładem dofinansowywanie górnictwa przez koncerny energetyczne – komentuje J.Mordasewicz.

REKLAMA

W ocenie eksperta absurdalnym pomysłem jest też hamowanie rozwoju lotniska w Modlinie, aby rząd wybudował wielkie lotnisko w Radomiu. – Politycy nie potrafią się powstrzymać przed takimi pomysłami – dodaje ekspert. – Jeżeli mają powstać championy narodowe, to muszą to być firmy prywatne.

 

 

Źródło: MarketNews24

Komentarze

komentarzy

REKLAMA